Posjet Lipiku

Talijanski veleposlanik izrazio želju za jačanjem suradnje, osobito u projektima gospodarskog i društvenog značaja

19.10.2022. 14:11 | 1975 pregleda | Objavio: Matija Kulhavi | Rubrika: Vijesti

Veleposlanik Republike Italije NJ.E. Pierfrancesco Sacco, sa svojom zamjenicom Valeriom Baistrocchi i suradnicima danas je  posjetio Lipik gdje se u zgradi lipičke Gradske uprave sastao s gradonačelnikom Vinkom Kasanom, pročelnicom JUO Grada Lipika Veronikom Prhal i Lionellom Brisinello, predsjednicom Zajednice Talijana Lipika.

Uz riječi dobrodošlice i presjek dosadašnjih odnosa između dviju zemalja, ali i Lipika s predstavnicima talijanske nacionalne manjine, gradonačelnik Kasana izrazio je zadovoljstvo zbog dosadašnje suradnje te želju za daljnjim unaprjeđenjem odnosa na razinama lokalnih samouprava kroz realizaciju zajedničkih projekata od gospodarskog i društvenog značaja. Ista nastojanja dijeli i veleposlanik Sacco koji će nastojati pružati punu potporu u realizaciji istih, počevši od gospodarstva preko turizma pa sve do razmjene kulturnih raznolikosti.

Gradonačelnik je ujedno istaknuo i to da su pripadnici talijanske nacionalne manjine u Lipiku važni i uspješni poduzetnici, spomenuvši između ostalog i poduzeće Stragatrans te tvrtku Isoclima koja je vlasnik tvornice Lipik Glas. „Oni su i priznati intelektualci, kulturni radnici i sportaši, koji su dali i svoj obol u obrani Lipika i Republike Hrvatske.“, rekao je gradonačelnik zahvalivši Vladi Republike Italije na svesrdnoj pomoći u poslijeratnim danima Domovinskog rata.

Također je bilo govora i o talijanskom gradu Abano Terme, koji je grad prijatelj Lipika te o ponovnoj uspostavi veza između naša dva grada pri čemu je veleposlanik iskazao punu podršku.

Gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, veleposlanik Republike Italije NJ. E. Pierfrancesco Sacco, Lionella Brisinello, predsjednica Zajednice Talijana Lipika / Compas.hr

Nakon prijema u Gradskoj upravi, veleposlanik Sacco u pratnji gradonačelnika Kasane prošetao je ulicama Lipika, prošavši pored Toplica Lipik  i Udinskom ulicom koja je dobila ime po gradu Udine, također velikom prijatelju Lipika.

U Multikulturalnom centru, u kojem je i smješteno sjedište Zajednice Talijana Lipika, veleposlanik se susreo s članovima zajednice, kao i s članovima Vijeća talijanske nacionalne manjine Grada Lipika.

Sastanku su prisustvovali i članovi zajednica Talijana iz Ploštine i Kutine, a Lionella Brisinello je tom prigodom upoznala veleposlanika sa svime onime čime se Zajednica bavi. Između ostalog, naglasila je da članovi svojim aktivnostima njeguju talijansku kulturu i običaje kroz pjevački zbor i dramske grupe, organiziraju tečaj talijanskog jezika, radionice izrade tradicionalnih talijanskih papuča, a pripremaju i talijanska jela koja tijekom godine prezentiraju na brojnim susretima u Lipiku, Pakracu, Lipovljanima, Siraču te diljem Hrvatske i inozemstva. Također su aktivni u boćanju, a nedavno su u Lipiku i izgradili novo boćalište.

Lionella Brisinello imenovana za Konzularnu dopisnicu Veleposlanstva Italije

Inače, istaknuto je i to da je gospođa Brisinello u ožujku ove godine imenovana za Konzularnu dopisnicu Veleposlanstva Italije u Zagrebu, nadležnu za Požeško-slavonsku i Osječko-baranjsku županiju kako bi pružila pomoć i podršku građanima koji tamo žive, odnosno onima u tranzitu. To je i svojevrsno priznanje za njezin dosadašnji rad u Zajednici Talijana, pri čemu je ona izrazila zahvalnost veleposlaniku, pohvalivši njegova nastojanja da ojača intenzitet suradnje s predstavnicima talijanske nacionalne manjine koji žive u tzv. kontinentalnom dijelu Republike Hrvatske.

FOTOGALERIJA

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.