Za zločine nad nedužnim civilima u Donjem Čagliću još nitko nije odgovarao
U organizaciji Udruge civilnih invalida i stradalnika Domovinskog rata podružnice Požeško-slavonske županije, Grada Lipika i Hrvatskog Feniksa, u Donjem Čagliću je 2. listopada održana komemorativna svečanost povodom obilježavanja tužnog sjećanja na stravičan zločina nad nedužnim hrvatskim mještanima. Prošla je trideset i jedna godina od napada velikosrpskih pobunjenika i otvorenog oružanog sukoba na našem području. Nakon okupacije dijela ovog područja, paravojne jedinice agresora provodile su sustavni teror nad lokalnim stanovništvom. U nizu stravičnih zločina nad hrvatskim civilima, jedan je počinjen i u Donjem Čagliću. Ovdašnji mještani - Marijan Adžijević, Anka Marošević, Zora Barbača, Anka Zanetti, Đuro Žili, Ruža Sinjaković, Zlatko Hrunka, Nikola Anić i Barica Žili pogubljeni su, a Paulina Žili, Petar Antunović (pronađeni posmrtni ostaci 2008. na području BiH; Bosanska Gradiška, entitet Republika Srpska) i Mirko Adžijević, nestali su civili tijekom Domovinskog rata i velikosrpske agresije na našu domovinu.
Piše:
Matija Kulhavi
Tim su povodom kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Lipiku te kod spomenika civilnim žrtvama u Donjem Čagliću polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počast odali izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske pukovnik Damir Grgurić i izaslanik ministra hrvatskih branitelja Ante Tandara. U ime Požeško-slavonske županije počast je odao dožupan Ferdinand Troha, dok je zajednički vijenac položila i Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakraca i Lipika te gradovi Lipik i Pakrac predvođeni lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom. Vijence su položili i članovi Mjesnog odbora Donji Čaglić, a počast je odala i predsjednica udruge Hrvatski Feniks Jasna Jug, kao i načelnik PP Pakrac Robert Hrastić, članovi Udruge maratonaca Virovitičko-podravske županije „Glasnici istine“ i Udruge maratonaca Sisačko-moslavačke županije „Heroji ne umiru“, predstavnici Udruge antifašista i antifašističkih boraca Pakrac – Lipik te članovi Moto klubova Iohannites i Vitezovi tame.
Marijana Dudaš / Compas.hr
Nakon odavanja počasti žrtvama, u ime obitelji ubijenih i nestalih civila časnom se skupu obratila Marijana Dudaš. Ona se u potresnom i emotivnom govoru prisjetila kako je kao sedmogodišnje dijete morala napustiti svoje rodno selo koje je potom potpuno devastirano i u kojem je izgubila djeda, krsnu kumu, tetku i tetka. Ovom je prilikom napomenula kako je žalosna činjenica ta što za ove strašne zločine još nitko nije odgovarao.
Gradonačelnik Lipika Vinko Kasana / Compas.hr
Lipički gradonačelnik Vinko Kasana se tijekom svoje obraćanja i ovaj put upitao što se to dogodi u ljudskom umu da učini ovaj strašan zločin. „Nezamislivo je da takva zvjerstva može netko učiniti pogotovo kad se sjetimo da su ti zločinci bili naši susjedi, naši sugrađani.“, rekao je gradonačelnik, dodavši kako su se na ovim prostorima tijekom posljednjih stotinu godina odvijala tri rata, ali nijedan nije bio okrutan kao ovaj posljednji, Domovinski rat. On je također naglasio i to da žrtvu ovih nevinih ljudi nikada nećemo i ne smijemo zaboraviti.
Izaslanik ministra hrvatskih branitelja Ante Tandara / Compas.hr
Prisutnima se obratio i izaslanik ministra hrvatskih branitelja Ante Tandara, pripadnik slavnih Tigrova i današnji predsjednik udruge HVIDR-a Grada Zagreba. On je također istaknuo kako su ove nedužne žrtve ubijene samo zato što su voljele svoj dom i svoju domovinu, ustvrdivši kako budućim naraštajima moramo prenositi istinu o Domovinskom ratu i hrabrosti hrvatskih branitelja.
Sveta misa u obnovljenoj katoličkoj crkvi / Compas.hr
Neposredno prije komemorativnog skupa vlč. Roko Ivanović u župnoj crkvi sv. Jurja Mučenika održao je svetu misu, a potom su od Lipika dotrčali članovi Udruge maratonaca Virovitičko-podravske županije „Glasnici istine“, Udruge maratonaca Sisačko-moslavačke županije „Heroji ne umiru“.