Pogled iz Šumarije

Olujno nevrijeme ostavilo duboke posljedice na šumske resurse Lipika

30.08.2023. 10:28 | 2501 pregleda | Objavio: Matija Kulhavi | Rubrika: Vijesti

Područje Lipika nažalost nije ostalo pošteđeno razornog olujnog nevremena koje se dogodilo 19. srpnja. Posljedice ovog strašnog vremenskog događaja posebno su se odrazile na šumske resurse, a Šumarija Lipik, odgovorna za upravljanje okolnim šumskim područjem, pretrpjela je ozbiljne gubitke. Kako bismo bolje razumjeli situaciju, razgovarali smo s upraviteljem Šumarije, Slobodanom Katunarom, koji nas je poveo u obilazak katastrofalnih posljedica te upoznao s trenutnim naporima usmjerenima prema obnovi.

Slobodan Katunar, upravitelj Šumarije Lipik / Compas.hr

Šumarija Lipik, koja obuhvaća površinu od 10 000 hektara, suočava se s razornim posljedicama nevremena koje je zahvatilo gotovo cijelo njezino područje. Najviše je stradala gospodarska jedinice Blatuško Brdo, oko 2 000 hektara. Također, prilično je stradao i dio gospodarske jedinice Lugovi (cca 200 hektara), nedaleko Brezina i Poljane. Nevrijeme nije zaobišlo ni gospodarske jedinice Miletina Rijeka (1000 hektara) i Rogoljicu (1000 hektara). Ukupno je oko 5 000 hektara šume pogođeno, što je rezultiralo gubitkom drvne mase od oko 80 000 kubnih metara. Ova brojka, kako ističe upravitelj Katunar, može se još promijeniti jer su u tijeku radovi doznake/premjeravanja drvne mase na površinama uništenih šuma.

Opis nije dostupan.

Očekuje se da će oporavak ovog vrijednog ekosustava potrajati. Većinu radova na pridobivanju polomljene i izvaljene drvne mase planira se završiti do kraja 2024. godine, s dodatnim uzgojnim radovima sanacije pogođenih površina koji uključuju pošumljavanja do 2025. godine.

Trenutno su na terenu tri grupe Šumarije Lipik. One rade na pridobivanju uništene drvne mase. Očekujemo ispomoć i susjednih šumarija, a u postupku smo ugovaranja usluge poduzetnika koji će također jedan dio stradalih površina obraditi, napominje Slobodan Katunar. Da bi se ovaj posao mogao odraditi, u tijeku su i radovi na šumskoj infrastrukturi; šumskim cestama, vlakama i pristupnim putevima.

Procijenjena šteta oko 3 milijuna eura

Procijenjena šteta iznosi oko 3 milijuna eura, a među uništenim vrstama drva prevladava bukva (50 %), hrast (30 %) te druge vrste - grab, otb/ostala tvrda bjelogorica, omb/ostala meka bjelogorica (20 %). Važno je napomenuti da su najvrjedniji drvni sortimenti uništeni lomljenjem stabala te da će veliki dio drvne mase završiti u energetskom drvu za sječkanje.

Nevrijeme je također utjecalo na promet, posebno na cesti DC 47 (Lipik – Novska) koja je danima bila zatvorena. U procesu čišćenja srušenog drveća, sudjelovali su radnici Šumarije Lipik, kao i ekipe iz pakračke i garešničke šumarije. Krčenje je trajalo gotovo dva tjedna, a bili su tu angažirani i kamioni, ekipaže, skideri (traktori). Upravitelj Katunar ističe važnost koordinacije i angažmana svih u obnovi ovog ključnog dijela infrastrukture.

I dok šumsko područje oko Lipika prolazi kroz proces oporavka, posvećenost šumara i njihova predanost obnovi šumskih resursa čine osnovu za revitalizaciju ovog dragocjenog dijela prirode.

Paralele prirode: Oluje na isti datum - 45 godina razlike

Zanimljivo je primijetiti da se oluja sličnih razmjera dogodila na isti datum kao ove godine, 19. srpnja 1978., prije punih 45 godina. Ovaj podatak nam je pokazao upravitelj Slobodan Katunar putem zapisa koji se nalazi unutar Šumske kronike lipičke Šumarije.

Opis nije dostupan.

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.