Poziv na hitan završetak radova

Stanovnici Lipika i Dobrovca nezadovoljni izvođenjem radova na DC 47

18.01.2024. 08:59 | 4112 pregleda | Objavio: Matija Kulhavi | Rubrika: Vijesti

Na inicijativu stanovnika Ulice Matije Gupca u Lipiku i Ulice kralja Tomislava u Dobrovcu, sinoć je održan sastanak u Vatrogasnom domu u Lipiku. Sastanak je okupio velik broj građana koji su izrazili nezadovoljstvo tijekom radova na državnoj cesti DC 47. Građani su istaknuli da je stanje na gradilištu nepodnošljivo te da se njihova imovina uništava već predugo, uz ozbiljnu ugrozu zdravlja, pri čemu nije vidljivo rješenje situacije. Stoga su se odlučili sastati kako bi dogovorili konkretne aktivnosti s ciljem brzog rješavanja njihovih problema.

Iako su stanovnici navedenih ulica najviše pogođeni, podršku su im pružili i drugi građani koji svakodnevno prolaze tim dijelom zbog posla ili drugih obveza. Sastanku je prisustvovao i gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana. Pozvani predstavnici izvođača radova, tvrtke PZC Brod d.o.o., odazvali su se pozivu, dok predstavnici investitora iz tvrtke Hrvatske ceste d.d. nisu prisustvovali sastanku.

Pri samom početku, Marina Hlapović je u ime građana pročitala sadržaj pisma koje će se poslati izvođaču radova (PZC Brod d.o.o.), glavnom nadzornom inženjeru (Consol d.o.o.), investitoru (Hrvatske ceste d.d.), državnom inspektroatu, Građevinskoj inspekciji, Gradu Lipiku, Požeško-slavonskoj županiji te saborskoj zastupnici s našeg područja Anamariji Blažević.

Zahtjev za hitni završetak radova na cesti DC 47

U pismu se navodi da su radovi na dionici dugoj 2,7 km započeli u svibnju 2022. godine, s predviđenim završetkom u veljači 2023. Trenutno stanje radova otkriva da je postojeća konstrukcija nogostupa s obje strane uklonjena, kao i postojeća kolnička konstrukcija do donjeg sloja ceste duž cijelog obuhvata. Kolnička konstrukcija je uklonjena u listopadu 2023., no do današnjeg dana nije obnovljena. Nogostup s južne strane prometnice jedini je izvedeni segment.

Cesta DC 47 predstavlja visokofrekventnu prometnicu kojom prolazi teretni i putnički promet prema izlazu na autocestu. Svakodnevni promet, posebno teretni tijekom kišnih dana, uzrokuje velike rupe na preostaloj konstrukciji, dok su sušna razdoblja popraćena značajnom prašinom. Razina buke prilikom teretnih vozila premašuje dopuštene granice, a vibracije tla uzrokovane težinom i brzinom vozila stvaraju dodatne probleme. Sve navedeno rezultira oštećenjem privatne imovine, uključujući uništavanje i oštećenje vozila, narušavanje statike i stabilnosti, pucanje zidova obiteljskih kuća te oštećenje fasada na stambenim objektima.

Pismo ističe da se radovi na gradilištu izvode vrlo slabim intenzitetom ili se uopće ne izvode. Neki od izvedenih zahvata su upitne kvalitete zbog produljenog trajanja i nesigurnosti u stručnost izvođača. Stanovnici naglašavaju da navedene okolnosti znatno otežavaju njihov svakodnevni život, ali i život redovitih prolaznika koji koriste te ulice. Unatoč razumijevanju složenosti projekta, s obzirom na nedovoljan intenzitet radova i istek svih rokova, stanovnici izražavaju gubitak strpljenja zbog neprestanog uništavanja imovine i neprihvatljivih uvjeta života.

Unatoč prethodnim razgovorima s izvođačem, investitorima i lokalnim vlastima te izraženom nezadovoljstvu, nema vidljivog napretka. Stoga, stanovnici su primorani poduzeti konkretne korake kako bi zaštitili svoje interese. U pismu zahtijevaju hitnu obustavu kamionskog i teretnog prometa u području radova te brzi nastavak i pojačavanje intenziteta radova kako bi se završili u primjerenom roku. Također zahtijevaju i redovito održavanje ceste. Ako njihovi zahtjevi ne budu zadovoljeni u roku od 5 dana, planiraju poduzeti daljnje korake, uključujući organizaciju prosvjeda na prometnici i obraćanje medijima.

Završetak radova do Uskrsa?

Kao što je već spomenuto, na sastanku su sudjelovali predstavnici izvođača radova, među kojima su bili Mario Pilon, savjetnik uprave tvrtke PZC Brod d.o.o., Zdravko Vukasović, voditelj gradilišta, te Robert Čujić, voditelj kamenoloma. Zdravko Vukasović iznio je primjedbu da teretni promet otežava izvođenje radova, na što su pojedini građani odgovorili kako su uvjeti za izvođenje radova trebali biti osigurani prije samog početka radova.

Mario Pilon, predstavnik izvođača radova, izrazio je razumijevanje za nezadovoljstvo građana. Informirao je prisutne da je došlo do pauze u radovima tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, no sada se radovi nastavljaju. Preostalo je zamijeniti još oko 900 metara tampona, što se planira završiti do 15. veljače. Nakon toga slijedi postavljanje reciklažnog sloja do 1. ožujka, a potom bitumeniziranje nosivog sloja, odnosno zaštitnog sloja. Prema planu, gradilište bi trebalo biti dovršeno do Uskrsa. Pilon je također izjavio da je elaborat i plan zatvaranja prometa na cesti na kojoj se izvode radovi trenutno na potpisu i ovjeri kod javno-pravnih tijela.

Unatoč prethodnom zahtjevu Gradskog vijeća Lipika da se teretni promet s DC 47 preusmjeri, to još uvijek nije provedeno, a građani su izrazili nezadovoljstvo pitanjem zašto je elaborat tek sada poslan na odobrenje.

Gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana, izrazio je svoje razumijevanje za nezadovoljstvo građana te se zahvalio predstavnicima izvođača radova na prisutnosti na sastanku. Istaknuo je da su problemi građana, uključujući nedostatak radne snage, mehanizacije i slično, jasni. Naglasio je da su svi okupljeni s jedinstvenim ciljem - rješavanjem hitnog problema, te je izrazio podršku građanima, ocijenivši njihove korake kao pozitivan smjer u rješavanju problema. Također je najavio da će u Lipik biti pozvan i predsjednik uprave Hrvatskih cesta kako bi se svi relevantni dionici dogovorili i ubrzali završetak radova u razumnom roku.

Sljedeći prosvjed na cesti

Na samom završetku sastanka, istaknuto je da bi idući susret mogao biti organiziran na samoj cesti, ukoliko zahtjevi građana ne budu ispunjeni.

 

FOTO: Compas.hr

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.