Videći pratitelji i osobni asistenti mijenjaju život osoba s invaliditetom u Lipiku i Pakracu
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se diljem svijeta od 1964. godine, kada je američki predsjednik Lyndon B. Johnson proglasio 15. listopad danom posvećenim podizanju svijesti o potrebama i pravima slijepih osoba. Hrvatska se ovoj globalnoj inicijativi pridružila 1996. godine.
Tim povodom, uoči ovog obilježavanja, razgovarali smo sa Stankom Kovačićem, predsjednikom Udruge slijepih Pakrac - Lipik, koji nam je pojasnio važnost nedavnih zakonskih promjena vezanih uz usluge osobne asistencije. Naime, 1. srpnja 2023. stupio je na snagu Zakon o osobnoj asistenciji, kojim se detaljno regulira pružanje usluga osobne asistencije. Zakon obuhvaća sva bitna pitanja, od prava i obaveza pružatelja usluga do detaljnih odredbi koje se odnose na korisnike tih usluga.
Piše:
Matija Kulhavi
Od stupanja na snagu Zakona o osobnoj asistenciji, sve osobe s invaliditetom konačno mogu osjetiti olakšanje. "Ovaj zakon omogućio je svim osobama s invaliditetom da se uključe u uslugu osobne asistencije i videćeg pratitelja. To je veliki korak naprijed za nas", kaže Stanko Kovačić, predsjednik Udruge slijepih Pakrac-Lipik.
Asistenti olakšavaju svakodnevni život slijepima
Kovačić posebno ističe važnost ovog zakona za lokalnu zajednicu, napominjući da Udruga sada pruža usluge osobnih asistenata, čime se olakšava svakodnevni život mnogih osoba s invaliditetom. "Vlada nam je omogućila normalniji život i uključivanje u lokalnu zajednicu", dodaje Kovačić. Osim toga, s početkom 2024. godine stupio je na snagu i inkluzivni dodatak, što poboljšava kvalitetu života slijepih osoba.
Na području Lipika i Pakraca trenutno rade tri videća pratitelja. Kako bi mogli pružati te usluge, Udruga je morala ispuniti sve uvjete koje propisuje Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, uključujući stjecanje potrebnih licenci. Udruga je sada jedina na ovom području koja pruža usluge videćih pratitelja i osobnih asistenata, a trenutno zapošljava nekoliko osoba – voditelja ureda, voditelja projekata, tri videća pratitelja te dva osobna asistenta.
Kovačić napominje da postoji potencijal za nova zapošljavanja, ali sve ovisi o broju korisnika i odlukama Zavoda za socijalni rad, koji određuje koliko sati asistencije pojedini korisnik može dobiti. "Da bi netko dobio asistenciju, potrebno je podnijeti zahtjev Zavodu za socijalni rad. Zatim slijedi razgovor i procjena komisije koja određuje broj sati, ovisno o funkcionalnosti korisnika", objašnjava Kovačić.
Kada je riječ o razlikama između videćeg pratitelja i osobnog asistenta, videći pratitelj pruža podršku u svakodnevnim aktivnostima poput odlazaka liječniku, plaćanja računa ili sudjelovanja u društvenim događanjima. S druge strane, osobni asistent pruža pomoć osobama slabije funkcionalnosti, što uključuje aktivnosti poput kuhanja, čišćenja i brige "jedan na jedan".
"Na našem području imamo 21 korisnika koji koriste usluge osobnih asistenata, od toga 18 koriste uslugu videćeg pratitelja, a 3 osobe koriste osobnog asistenta", dodaje Kovačić.
Unatoč važnosti ovih usluga, posao ovih ljudi je stresan i zahtijeva veliku empatiju. "Pratitelji nisu adekvatno plaćeni, a administracija dodatno otežava rad", upozorava Kovačić.
Osobe s invaliditetom ne smiju ostati nevidljive
Posebno ističe da su mnogi članovi Udruge starije životne dobi, zbog čega je nužno raditi na njihovoj mobilnosti. Kovačić naglašava da su osobe s invaliditetom na području Lipika i Pakraca često "nevidljive" te poziva sve da se jave u Udrugu kako bi dobili potrebne informacije i podršku. "Lipik i Pakrac imaju oko dvije tisuće registriranih osoba s invaliditetom, ali mnogi ne znaju kako ostvariti svoja prava. Naša vrata su im uvijek otvorena", poručuje Kovačić.
Na kraju, pozvao je sve građane da barem jednom godišnje odu na pregled očiju kako bi pravovremeno očuvali zdravlje vida i spriječili eventualne probleme.
Kontakt Udruge slijepih Pakrac - Lipik