U Lipiku obilježeno stradanje nedužnih hrvatskih civila
U organizaciji Udruge "Hrvatski Feniks", danas je u Lipiku održana komemoracija u spomen na stravičan zločin počinjen nad nedužnim hrvatskim civilima, mještanima Lipika. Obilježene su 33 godine od napada velikosrpskih pobunjenika i početka otvorenog oružanog sukoba na ovom području.
Na današnji dan, 12. listopada 1991. godine, JNA, potpomognuta domaćim četnicima i dragovoljcima iz Srbije, u ranim jutarnjim satima ušla je u Lipik. Pri ulasku su sustavno palili i uništavali ono što je ostalo nakon višetjednog granatiranja grada. Civili koji su ostali u gradu bili su meta brutalnog progona — neki su ubijeni na licu mjesta, dok su ostali vođeni u kolonama. Dio civila ostavljen je u Lipiku, dok su drugi odvedeni u logore Bijela Stijena, Bučje i Stara Gradiška. Nekolicina zatočenih civila kasnije je razmijenjena, dok se dio njih još uvijek vodi kao nestali.
Piše:
Matija Kulhavi
Tim su povodom, kod spomenika civilnim žrtvama na lipičkom groblju, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počast odali predstavnici obitelji ubijenih i nestalih, kao i brojni visoki dužnosnici.
Počast je u ime Predsjednika Republike Hrvatske odao brigadir Željko Marinov, zapovjednik Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske. Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica i gradonačelnica Pakraca, Anamarija Blažević, također je sudjelovala u komemoraciji. U ime ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika hrvatske Vlade, počast je odao general Kornelije Brkić, dok je izaslanik ministra obrane bio Dalibor Bajči, voditelj Područnog odjela za poslove obrane Osijek.
Zamjenik županice Ferdinand Troha odao je počast u ime Požeško-slavonske županije, dok su zajednički vijenac položili predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakraca i Lipika, zajedno s gradonačelnicima Lipika i Pakraca, Vinkom Kasanom i Anamarijom Blažević. Udruga "Hrvatski Feniks", predvođena predsjednicom Jasnom Jug, također je odala počast, kao i načelnik Policijske postaje Pakrac, Robert Hrastić, koji je položio svijeću u ime PU požeško-slavonske.
Civilne žrtve i dalje čekaju pravdu
Nakon odavanja počasti žrtvama, prisutnima se u ime obitelji ubijenih, nestalih i umrlih civilnih stradalnika obratio Dinko Miovec.
U svom govoru, Miovec je istaknuo da je 12. listopada 1991. godine bio vrhunac velikosrpskog krvavog pira, kada su pohvatani nedužni civili te odvedeni u logore, dok su oni koji nisu mogli krenuti s njima brutalno ubijeni. Naglasio je kako civilne žrtve na području Lipika i Pakraca postoje od 19. kolovoza 1991. godine, od prvog dana napada, a stradanja su se nastavila sve do Vojno-redarstvene operacije „Bljesak“ u svibnju 1995. godine.
"Civilne patnje se protežu čitav život, a do sada još nitko nije odgovarao za počinjene zločine", upozorio je Miovec.
Sjećamo se žrtava, materijalnih šteta i neizmjerne boli
Gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana, zahvalio je svima prisutnima koji su došli odati počast nestalim i stradalim civilima, kao i poginulim hrvatskim braniteljima. U svom govoru, naglasio je goleme materijalne štete i, prije svega, ljudske gubitke koje su pretrpjeli gradovi Lipik i Pakrac tijekom Domovinskog rata.
"Prvi su stradali nemoćni, oni koji su najmanje krivi. Sjećamo se svih provokacija, paljenja i kulminacije koja se dogodila krajem ljeta i početkom jeseni 1991. godine. Prije nekoliko dana odali smo počast žrtvama u Donjem Čagliću, danas to činimo u Lipiku, a u ponedjeljak ćemo to učiniti u pakračkim vinogradima. Stradali su nevini ljudi, a nitko nije mogao zamisliti da će takva mržnja pogoditi ovo naše područje i izazvati tolika stradanja", rekao je Kasana.
Posebno je zahvalio Udruzi "Hrvatski Feniks" na predanom očuvanju uspomene na stradale i njihovoj brizi da se ovi tragični događaji nikada ne zaborave. "Zahvaljujem Udruzi "Hrvatski Feniks" što neumorno radi na tome da se sjećamo naših žrtava, te da se istina o stradanjima nikada ne izgubi iz sjećanja", zaključio je gradonačelnik.
Zlo je došlo u ovaj kraj, ali nije uspjelo u svojoj namjeri
"Došli su iz daljine, potpomognuti domaćim zlom, i ovdje počinili svirepe zločine. U ovaj lijepi kraj Lipika i Pakraca došli su kako bi ga učinili ružnim. Njihova namjera bila je ubiti dobre ljude i zamijeniti dobro zlom. Pokušali su tuđe učiniti svojim, no u tome nisu uspjeli", rekao je Ferdinand Troha, zamjenik požeško-slavonske županice, u emotivnom obraćanju prisutnima.
Troha je naglasio važnost sjećanja na prošlost, dodajući kako ne smijemo zaboraviti na stradanja koja su se dogodila. "Neću govoriti o tome hoćemo li praštati, ali ono što je najvažnije je da se ne zaboravi. Sjećanje na ove strašne događaje ključno je kako bismo osigurali da se povijest ne ponovi", istaknuo je Troha.
Potraga za pravdom i nestalima nikada neće stati
U svom obraćanju, izaslanik ministra obrane, Dalibor Bajči, voditelj Područnog odjela za poslove obrane Osijek, osvrnuo se na to kako su prošle 33 godine od ovog tužnog dana. Naglasio je da se, osim počinitelja zločina, intenzivno traže i nestali, kako bi se ispravila nepravda koja je učinjena.
"Taj proces ponekad ide brže, ponekad sporije, ali se nastavlja i nikada neće stati, baš kao što neće stati ni nastojanja da počinitelji odgovaraju za svoja nedjela", rekao je Bajči, ističući predanost države u potrazi za pravdom i odgovornošću. Njegove riječi odjeknule su među prisutnima, podsjećajući ih na važnost potrebe da se zločini iz prošlosti ne zaborave.
Sjećanje na zlo iz prošlosti ne smije izblijediti