Pred mnogobrojnom publikom iz Lipika i Pakraca, ali i šire okolice, među kojom se nalazio veliki broj zaljubljenika u povijest, u prostoru Gradske knjižnice Pakrac 22. ožujka je održano svečano predstavljanje jubilarnog desetog broja Zbornika Povijesnog društva Pakrac Lipik, a uz njega je predstavljen i najnoviji udžbenik zavičajne povijesti pakračkog kraja za srednje škole, autora prof. Branka Križana.
Na samom početku svečanog predstavljanja nazočnima se obratila Monika Lucić Fider, ravnateljica Gradske knjižnice Pakrac, rekavši nekoliko relevantnih informacija o samom Povijesnom društvu Pakrac Lipik, ali i o desetom jubilarnom Zborniku.
Članove Povijesnog društva, koji su prošle godine proslavili petnaestu godišnjicu djelovanja, pohvalila je i pakračka gradonačelnica Anamarija Blažević, istaknuvši kako naša povijest još nije dovoljno istražena pa svaki novi istraživački rad veseli sve nas kako bi stekli šire spoznaje o onome što se na našem području tijekom povijesti događalo.
Povijesno društvo Pakrac Lipik je osnovano 2002. godine na inicijativu pokojnog prof. Gojka Bosanca, dobrog duha Društva, kako je to istaknula ravnateljica Muzeja Grada Pakraca Jelena Hihlik. Upravo je prof. Bosanac nagovorio svojeg mlađeg kolegu prof. Stjepana Benkovića da utemelji Društvo koje bi se bavilo povijesnim istraživanjima ovoga kraja, ali i očuvanjem baštine koje je do tad bilo na prilično niskim granama.
Društvo su osnovali većinom učitelji povijesti iz triju osnovnih škola (Lipik, Pakrac, Poljana) te Srednje škole Pakrac. Tako su se na osnivačkoj skupštini okupili Gojko Bosanac, Stjepan Benković, Vjekoslav Štrk, Marija Puškarić, Vjekoslava Marijanović i Ana Murišan koji su usvojili statut, sjedište udruge, izgled pečata te izabrali vodstvo. Na toj istoj skupštini Vjekoslav Štrk je predložio da se pokrene glasilo Društva u kojem će članovi objavljivati svoja povijesna istraživanja.
Godine 2017. obilježeno je petnaest godina rada, a članovi Povijesnog društva Pakrac Lipik bavili su se povijesnim istraživanjima na prostoru našeg zavičaja čije rezultate su objavljivali u svome Zborniku. Dosad je objavljeno 10 brojeva u kojima je 47 autora objavilo 103 članka. Najviše članaka, njih 16, objavio je Stjepan Benković, 8 članaka objavili su Siniša Njegovan Starek i Jelena Hihlik te po 7 Branko Križan i Zdravko Palavra. Zamisao Zbornika je bila da bude kao svojevrstan medij u kojem će povjesničari i ostali zaljubljenici u povijest objavljivati svoje istraživačke radove.
Predsjednik Povijesnog društva Pakrac Lipik prof. Stjepan Benković je istaknuo kako je na Zborniku radio ukupno 21 autor, a rezultat je 18 novih članaka koji se bave poviješću našeg kraja i zavičaja te na stručan i zanimljiv način spašavaju pojedine teme i ljude od zaborava.
Tako se u njemu nalaze brojni zanimljivi članci, poput onog o Stjepanu Godiću, književniku iz Lipika, čija je autorica Nives Matijević, a o čemu će više riječi biti na predstavljanju Zbornika u Lipiku koje će se održati 27. ožujka u lipičkom Multikulturalnom centru.
Također, u Zborniku se nalaze teme poput one koja govori o Lječilištu i perivoju u Lipiku ili pak one o Župi Čaglić. Zanima li vas tko je bila posljednja pakračka općinska primalja, popularno zvana Baka Roda, ili što su to Pakračke pepeljuge, odgovore ćete, uz mnoge druge zanimljivosti, pronaći čitajući upravo ovo jubilarno izdanje vrijednih članova našeg Povijesnog društva.
Uz predstavljanje jubilarnog Zbornika, predstavljen je i najnoviji udžbenik zavičajne povijesti pakračkog kraja za učenike srednjih škola, čiji je autor prof. Branko Križan, a koji je usmjeren na povijest naših prostora od ranog srednjeg vijeka pa sve do kraja 16. stoljeća.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.