Bučje, naselje na samom rubu bivše općine Pakrac oslobođeno je prije točno dvadeset i sedam godina -26. prosinca 1991. godine. Bučje je poznato po zloglasnom logoru kroz koji je prošlo gotovo 300 logoraša, među kojima i dr. Ivan Šreter čija sudbina do danas nije posve razjašnjena.
Naime, na sam Božić 1991. hrvatski su vojnici oslobodili nekoliko okupiranih naselja na pakračkom području (Dragović, Španovica, Kamenska, Mijači, Ožegovci i Popovac), dok je Bučje ostalo u svojevrsnom okruženju. Ipak, četnici su ubrzo svladani te su se već drugog dana Božića, kad slavimo prvog kršćanskog mučenika sv. Stjepana, na Bučju sastali pripadnici 123. požeške brigade HV-a s pripadnicima 127. virovitičke brigade HV-a i pripadnicima 136. slatinske brigade HV-a.
Povodom oslobađanja Bučja, 26. prosinca 1991. godine, danas je u organizaciji Zajednice udruga HVIDRA-e Požeško-slavonske županije i Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH Požeško-slavonske županije obilježena 27. obljetnica te veličanstvene akcije Hrvatske vojske. Tom su se prigodom ondje sastali ratni veterani 123. požeške, 127. virovitičke i 136. slatinske brigade Hrvatske vojske, koji su sudjelovali u oslobađanju tog mjesta.
Vijence i svijeće ispred spomen kapele za mučenike logora Bučje položili su izaslanstva koordinacije udruga, gradova i općina, kao i izaslanstvo PU požeško-slavonske i izaslanstvo Glavnog stožera oružanih snaga RH. Kao predstavnik ministra hrvatskih branitelja vijenac je položio Miroslav Vacek, u ime Požeško-slavonske županije vijenac je položio župan Alojz Tomašević, dok su u ime Grada Lipika počast odali gradonačelnik Vinko Kasana te predsjednici HVIDRA-e Lipik i Udruge branitelja Lipika 1991., Branimir Ljevaković i Zvonimir Bišćan.
Okupljene je pozdravio predsjednik županijske HVIDRA-e Stipan Grgić istaknuvši povijesnu važnost ovog dana, kao i njegov značaj za obranu Pakraca i Lipika, dok je požeško-slavonski župan i umirovljeni general HV-a Alojz Tomašević istaknuo kako je oslobađanjem ovog područja Zapadne Slavonije vraćen ponos Republici Hrvatskoj, za što su zaslužni hrvatski dragovoljci i hrvatski vojnici jer su dali garanciju da nas neprijatelj neće slomiti. "Hrvatska i Hrvati imali su pravo braniti se i stvoriti svoju domovinu. Ona je naša, jedna i jedina i neće je nitko nikada pokoriti!", rekao je župan.
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.