GASTRO GURU

Riba nije meso, a fićo nije auto???

29.08.2014. 15:01 | 1935 pregleda | Objavio: Drago Marter | Rubrika: Lifestyle

Ova “znamenita” izreka  iz  tamo  nekih  prijeratnih  vremena  kojom  su  prigradski  i  još  neki “veliki frajeri” pokazivali svoju intelektualnu nadmoć niti je važila onda, a još manje danas.

Fićo je preživio sva ova čudna vremena, bio je i ostao „prvi auto“ pokraj svih onih lada i tristaća, a  danas redizajniran važi kao šminkerski autić s kožnim sicevima, luksuznom opremom i naravno paprenom cijenom.

A riba???

Riba je isto kao i fićo, papreno skupa sve rijeđi gost na našim trpezama posebice ona morska, oborita, a da ne govorim o svježoj tuni!!!

Meso ribe itekako zaslužuje vrlo visoko mjesto na listi poželjne hrane i moderni nutricionisti svaki  dan sve više promoviraju plodove mora kao hranu budućnosti.

Srdela i sitna plava riba je neopravdano godinama važila za hranu siromašnih, othranila je ona generacije u primorju, a danas posebno inčun nalazi svoje mjesto u najotmjenim restoranima i gospodskim trpezama.

Statističari kažu da se u Hrvatskoj jede jako malo ribe, gotovo najmanje u Europi. Zašto??

Kod nas je sreća što još imamo Raminac (kažu da iz Pjeskare riba više i nije baš), podario je mnogima i krasnog šarana i smuđa i hrpu rogana, nauživali smo se godinama kvalitetne ribe koja  nimalo ne zaostaje za morskom (osim cijenom).

Kad smo već kod cijena: Orada koja nije iz uzgoja 200 Kn/Kg, pripremljena pečena prelazi negdje   400 Kn/Kg, zubatac s roštilja 600 Kn/Kg pa u slast svima!!!

Jel netko rekao da riba nije meso???

No vratimo se mi kući našim kotlićima, rašljama „krmenadli“ od lijepog šarana špiglera uvaljanog u  kukuruzno brašno. 

Potočna pastrva koja se vratila poslije rata u gornje tokove Pakre (uhvaćeni su primjerci i preko 1 Kg ) nema premca u kvaliteti i izvan je svih kriterija.

Šteta je jedino što pojedinci love pastrmke ispod mjere i narušavaju povećanje populacije ove izuzetno kvalitetne i rijetke ribe.

Mislim da je o „fišu“ i šaranu na rašljama sve već rečeno pa ću danas podsjetiti na jedan vrlo jednostavan način pripreme šarana u receptu mjeseca.

RECEPT MJESECA - Šaran na luku

Sastojci  za  4  osobe

Šaran             1,5-2 Kg

Luk crveni       1  Kg

Luk bijeli         2 češnja

Vino  bjelo      2 dl

Sol  krupna

Ulje

Priprema:

Šarana očistite, zarežite malo više iznutra po kičmi da se može lakše raširiti, posolite po želji krupnom soli nauljite i pustite desetak minuta da odmori. Crveni luk očistite i narežite na tanke kolutiće ili trakice malo posolite i pirjajte lagano na malo ulja dok ne požuti. Istresite pirjani luk na  lim za pečenje i šarana položite preko njega, sav luk mora biti ispod ribe. Preko ribe sipajte još malo ulja i pospite sitno sjeckanim češnjakom te pecite u rerni na 200C oko 45min. Pred kraj pečenja podlijte s malo graševine Ćasić. Servirajte sa kuhanim slanim krumpirom.

Treba podsjetiti i na povijesne ličnosti kao što je Bartolomeo Scappi koji je u Veneciji još 1570. g. napisao najveću riblju kuharicu tog doba i u njoj spomenuo vino kao obavezan dodatak u spravljanju ribe, nije rečeno da su kuhari morali prije upotrebe kušati vino koje se koristi u kuhinji, podrazumijeva se!!

Kao poseban ljubitelj ribe spominje se i Staljin kome su posebnim avionom morali dostavljati svježe meso sibirskog lososa na kremaljske stolove.

Razmislite, zašto i mi ne jedemo više ribe. 

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.